Exoderil drm.sol.1x20ml

PDK 1146126
Výrobca SANDOZ
ATC NAFTIFIN
ŠUKL 0054315
FTS Proti plísním
Informácie Humánny liek
Stav skladom
Počet
8,30 €

Exoderil je antimykotický, protizápalový kožný roztok na vonkajšie použitie.

  • Jeho liečivou zložkou je naftifíniumchlorid.
  • Je účinný proti hubám, kvasinkám a plesniam.
  • Má tiež antibakteriálny účinok proti rôznym grampozitívnym a gramnegatívnym organizmom.

Exoderil roztok sa používa na liečbu:

plesňových ochorení kože alebo kožných záhybov meziprstových plesňových ochorení plesňových ochorení nechtov ochorení kože spôsobených kvasinkami liečbe pityriasis versicolor, ktorá je vyvolávaná Pityrosporon orbiculare a na liečbu mykóz spôsobených druhotnú bakteriálnou infekciou zápalových kožných plesňových ochorení (so svrbením aj bez svrbenia).

  • Exoderil roztok je vhodný pre dospelých i deti.

Kožné infekcie sa môžu prejaviť ako začervenanie, svrbenie, olupovanie alebo praskliny kože.

Na nohách sa zvyčajne prejavuje popraskaním alebo tvorbou šupín na koži, ale môže sa tiež vyskytnúť mierny opuch, pľuzgieriky alebo mokvajúce vriedky.

Hubová infekcia na nechtoch (vo vnútri alebo pod nechtom) sa pozná podľa zmeny tvaru, farby a štruktúry nechtu. Necht zosilnie, stratí lesk a skrúti sa, infekcia sa môže rozšíriť aj na okolité nechty.

Na tele, hlave, krku, tvári alebo ramenách zvyčajne vyzerá ako kruhovité oblasti s červenou vyrážkou, ale môžu sa vyskytovať aj šupinaté oblasti spôsobujúce svrbenie.

Ďalej sa môže vyskytovať na koži ako olupujúce sa oblasti, ktoré belejú z dôvodu straty pigmentácie. Oblasti sú nápadné najmä v lete, lebo sa okolie opaľuje normálne. Táto forma ochorenia sa vyskytuje na trupe, krku alebo ramenách a môže sa po mesiacoch znovu objaviť, zvlášť v čase horúčavy a zvýšeného potenia.

Ak si nie ste istí príčinou, ktorá spôsobuje vaše ochorenie, prosím, spýtajte sa, pred použitím Exoderil roztoku, svojho lekára alebo lekárnika, ktorý Vám poradí.

Charakteristika:

  • Prípravok Exoderil patrí do skupiny liekov nazývaných dermatologiká, antimykotiká.
  • Exoderil je antimykotický, protizápalový roztok na vonkajšie použitie.
  • Jeho liečivou zložkou je naftifíniumchlorid. Je účinný proti hubám (dermatofyty, t.j. trichofyty, mikrospóry a epidermofyty), kvasinkám (Candida albicans,
    Pityriasis versicolor), plesniam (Aspergillus) a ostatným hubám (napr.

Sporothrix schenckii). Proti dermatofytom a rôznym druhom Aspergillus je naftifíniumchlorid účinný in vitro (v skúmavke). Proti kvasinkám je fungicídny (smrtiace) a fungistatický (rast zastavujúce), účinok je závislý na danom kmeni. Vedľa protiplesňového účinku má naftifíniumchlorid tiež antibakteriálny účinok proti rôznym grampozitívnym a gramnegatívnym organizmom, ktoré sa obyčajne vyskytujú v spojení s plesňovým ochorením. Klinický účinok naftifíniumchloridu sa prejavuje rýchlym ústupom príznakov zápalu, obzvlášť svrbenie.

Zloženie - účinné látky:

Liečivo: 1 g roztoku obsahuje naftifíniumchlorid hydrochloridum 10 mg.

Zloženie - pomocné látky:

Pomocné látky: propylénglykol, etanol, čistená voda.

Kontraindikácie:

Nepoužívajte prípravok Exoderil ak ste alergický / á (precitlivený / á) na naftifíniumchlorid alebo niektorú z ďalších zložiek lieku

Exoderil (pozri Zloženie).

Exoderil roztok sa nesmie používať na ošetrenie očí a do otvorených rán, pretože obsahuje alkohol ..

Nežiaduce účinky:

Podobne ako všetky lieky, môže mať i liek Exoderil vedľajšie účinky, ktoré sa neprejavia u každého.

Po použití lieku sa môže ojedinele vyskytnúť mierne lokálne podráždenie, ako je suchosť, začervenanie a pálenie. Tieto prejavy sú vždy prechodné a nie je nutné prerušiť liečbu. Ak sa vyskytnú akékoľvek nežiaduce účinky, je nutné sa poradiť s lekárom.

  • Ak začnete pociťovať akýkoľvek vedľajší účinok ako závažný alebo ak spozorujete vedľajšie účinky, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii, prosím, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi.

 

Exoderil je antimykotický, protizánětlivý kožní roztok ke kožnímu podání. Jeho léčivou složkou je naftifin. Je účinný proti houbám, kvasinkám a plísním. Má také antibakteriální účinek proti různým grampozitivním a gramnegativním organismům. Čtěte pozorně příbalový leták.

Odborný garanti: Mgr. Michaela Snídalová, Mgr. Zuzana Ringlová